Dla wielu osób uczących się angielskiego phrasal verbs czyli czasowniki frazowe są jedną z najtrudniejszych części nauki. Składają się one z dwóch lub trzech wyrazów. Są to czasowniki, które łączą się z przysłówkiem lub przyimkiem, a nowo powstały zwrot tworzy nowe znaczenie, które zwykle trudno zgadnąć bazując tylko na czasowniku podstawowym.

Co więcej, frejzale mają zazwyczaj więcej niż tylko jedno znaczenie, co również bardzo utrudnia sytuację dla osób się ich uczących.

Spójrzmy na kilka przykładów:

to go through something – przejść przez coś, przetrwać

to write something down – zapisywać

to look forward to something – oczekiwać czegoś z niecierpliwością

to put up with something– znosić, tolerować

Niektórych znaczeń z podanych przykładów można się domyślić (to write down, to look forward to), ale nie jest tak zawsze i w większości przypadków tak nie będzie. Wtedy pozostaje nam wywnioskować znaczenie z kontekstu wypowiedzi.

Uczenie się tzw. frejzali jest niezmiernie ważne jeżeli chcemy brzmieć bardziej naturalnie i swobodnie, dlatego warto wiedzieć jak się ich uczyć, bo koniec końców nie jest to takie skomplikowane 🙂

Jak uczyć się phrasal verbs?

Są dwa najlepsze sposoby na nauczenie się ich, przedstawię tutaj oba, chociaż ja zawsze trzymam się tylko pierwszego sposobu, kiedy uczę się sama, albo gdy nauczam innych. Wybór należy do Ciebie. Nie każda metoda jest odpowiednia dla każdego, więc każdy musi zdecydować sam w czym lepiej się czuje. Najlepiej wypróbować oba sposoby i sprawdzić, który jest skuteczniejszy!

Jednak zanim przejdę do wyjaśnienia tych sposobów, to chciałam wspomnieć o jednej bardzo ważnej zasadzie, która jest bardzo istotna, gdy uczymy się czasowników frazowych (i nie tylko tak naprawdę).

A mianowicie lepiej mniej, a dobrze, niż więcej, a byle jak!

W języku angielskim phrasal verbs to niekończąca się lista. Ucząc się kilkadziesiąt na raz, będziesz czuł się przytłoczony. Ucz się kilka frejzali w jednym czasie. Ucz się ich koniecznie w kontekście, zapisuj w zdaniach i układaj swoje własne przykłady. Nigdy nie ucz się ich z listy, ponieważ to nie ma żadnego sensu, one potrzebują kontekstu, nie nauczysz się ich wkuwając słówka po prostu z listy. Natomiast jeśli będziesz się ich uczyć bezpośrednio w zdaniu, zapisując lub wypowiadając je NA GŁOS i w KONTEKŚCIE, gwarantuję Ci, że je zapamiętasz i zaczniesz ich używać, a przecież o to właśnie chodzi, prawda?! 🙂

Dwa sposoby na naukę frejzali:

1. UCZ SIĘ „FREJZALI” WEDŁUG TEMATYKI:

to slack off – lenić się, zwolnić tempo

to copy out – kopiować

to swot up – wkuwać coś, uczyć się

to drop out – rzucić (szkołę)

to look up – sprawdzać (w słowniku)

Powyższe przykłady dotyczą szkoły. Łatwo je razem skojarzyć i połączyć układając własne przykładowe zdania, a nawet układając jakąś krótką historyjkę, która z pewnością pomoże Ci je zapamiętać. Łączenie tych czasowników z daną tematyką jest naprawdę bardzo pomocne. Widzę to po sobie, a także po moich uczniach. Dlatego zachęcam do wypróbowania tej metody jako pierwszej 🙂

Stwórz w zeszycie własną listę tematyczną, grupując frejzale na wybrane przez Ciebie kategorie np. szkoła, praca, czas wolny, jedzenie. I pamiętaj o zasadzie mniej, a dobrze! Wybierz kilka frejzali do każdej kategorii i ucz się systematycznie i powoli!

 

2. UCZ SIĘ „FREJZALI” WEDŁUG CZASOWNIKA:

to look up – sprawdzać, wyszukiwać

to look after opiekować się

to look forward to oczekiwać na coś z niecierpliwością

to look overprzeglądać coś

to look down – być smutnym

Tutaj natomiast mamy kilka czasowników frazowych, które bazują na jednym czasowniku podstawowym, którym w tym przypadku jest czasownik look. Tym razem również ważny jest kontekst i przykłady, aby sobie ułatwić zapamiętanie tych frejzali. Ja osobiście nie jestem zwolenniczką tej metody jak już wspomniałam wcześniej, ale znam osoby, które lubią uczyć się tych czasowników właśnie w ten sposób.

I pamiętaj, że niektóre powyższe czasowniki mają więcej niż jedno znaczenie.

Jest to jeden z powodów dlaczego lubię sposób pierwszy. Skupiam się wtedy tylko na jednym znaczeniu danego czasownika frazowego, które dotyczy wybranej przeze mnie tematyki. Natomiast w drugim sposobie prawdopodobnie, chciałabym zapamiętać kilka znaczeń jednego frejzala, co tak naprawdę prowadzi donikąd.

 

Więc wybór należy do Ciebie! Daj koniecznie znać w komentarzu, który sposób przypadł Ci do gustu? A może masz jeszcze jakiś inne skuteczne sposoby na ich naukę? 🙂